شماره تماس: 02133910966|info@electroarvin.com
//همه چیز درباره کلید رله دار

همه چیز درباره کلید رله دار

کلید رله دار (کلید راکر رله دار / کلیدهای اتوماتیک ) : می‌توان در تعریف کلیدهای رله دار اینطور عنوان کرد که به کلیدهایی گفته می‌شود که دارای رله می‌باشند و در انواع مختلف طراحی و به بازار عرضه می‌شوند . هر یک از این کلیدهای رله دار در مکان‌های مخصوص خود ( که در ادامه به آن خواهیم پرداخت ) بسیار کارآمد و کار راه انداز می‌باشند . بطور مثال بخواهیم به طور کلی درباره‌ی انواع کلیدهای رله دار و نحوه کارایی‌شان بگوییم ، یک مدل از کلیدهای اتوماتیک هوایی دارای رله‌های بسیار هوشمند و پیشرفته‌ای می‌باشند که از مدل و زیرمجموعه‌های کلیدهای الکترونیکی می‌باشند ( کلیدهای غیر اتوماتیک بدون رله بوده و از آنها صرفا برای قطع و وصل کردن مدار استفاده می‌گردد ) . اما کاربرد کلید اتوماتیک عمومی بوده و می‌توان موارد استفاده‌ی آنها را در ورودی همه تابلوهای برق مشاهده نمود ( مانند تابلوهای برق ، صنایع سیمان ، صنایع نفت ، صنایع مخابرات و … )

چرا به کلیدهای رله دار و یا اتوماتیک نیاز داریم ؟

در این قسمت از اهمیت کلید رله دار / اتوماتیک در مصارف گوناگون نام خواهیم برد .

  • برای حفاظت از تأسیسات روشنایی، برق صنعتی، سیم‌ها و کابل‌ها و ماشین‌آلات در برابر اضافه‌بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز، کلید/فیوز و کلیدهای اتوماتیک استفاده می‌گردد .
  • باید توجه داشت که فیوزها همواره و به طور همیشگی قابلیت حفاظت موضعی و انتخابی در انواع شبکه‌ها را ندارند و احتمال خطا در آنها وجود دارد .
  • باید توجه داشت که در شبکه‌های سه فاز هنگام زیاد شدن جریان، معمولاً نیاز داریم که هر سه فاز به طور همزمان قطع شوند به همین دلیل نمی‌توان همیشه از فیوز و کلید/فیوز برای انجام این کار استفاده کرد .
  • اگر در زمینه‌ی شبکه‌ی توزیع برق اطلاعات داشته باشید متوجه این موضوع شده‌اید که در بعضی از شبکه‌های توزیع برق باید به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش‌ از اندازه‌ی مجاز ولتاژ، مدار به صورت خودکار قطع شود و سریعا هشدار لازم اعلام شود .
  • در بعضی موارد برای وارد شدن ژنراتور اضطراری و یا ترانسفورماتور به‌صورت اتوماتیک یا دستی، جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره‌ای شبکه توزیع برق الزامی است .
  • در مواردی مانند موارد عنوان شده در قسمت بالا باید توجه داشت که فقط از کلید اتوماتیک می‌توان استفاده کرد .

برای مشاهده‌ی مقاله آموزش سیم کشی کلید راکر 4 کنتاک تک پل کلیک کنید

مزایای استفاده از کلید رله دار و اتوماتیک به نسبت فیوزها و کلید فیوزها

اولین مزیت کلیدهای رله دار و اتوماتیک را می‌توان اینطور عنوان کرد که در کلید اتوماتیک بعد از قطع شدن مدار به دلایل و علت‌های مختلف نظیر جریان زیاد ، مجدد و بلافاصله امکان راه‌اندازی آن وجود دارد .
مزیت بعدی در استفاده از این مدل کلیدها وجود امکان مخابره می‌باشد به این صورت که توسط کنتاکت‌های مخصوص موجود در کلیدهای رله دار / اتوماتیک امکان مخابره کردن وضعیت کلید (قطع، وصل یا وقوع خطا) به اتاق فرمان وجود دارد .

برای ورود به صفحه‌ی فروشگاه الکترو آروین کلیک کنید

By |2019-10-16T14:33:01+00:00اکتبر 16th, 2019|آموزش|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment