شماره تماس: 02133910966|info@electroarvin.com
//فن و انواع آن را بیشتر بشناسید

فن و انواع آن را بیشتر بشناسید

انواع فن را بیشتر بشناسید : عملکرد اصلی فن‌ها تولید جریان هوا با حجم بالا و فشار کم است. در واقع  فن با گردش یک پروانه، باعث ایجاد اختلاف فشار و ایجاد جریانی از هوا می‌شود. فن براساس عملکرد و همچنین ساختار خود انواع مختلف دارد که در این نوشته بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

یک مجموعه دوار از تیغه‌ها یا پره‌ها که در هوا حرکت می‌کنند، اجزای اصلی فن را تشکیل می‌دهند. برای افزایش ایمنی فن، اجزای آن معمولاً در داخل نوعی محفظه قرار می‌گیرند تا جریان هوا را به صورتی هدایت کنند که مانع برخورد اشیا با پره‌های فن شود.
فن‌ها تقریباً در داخل هر وسیله الکترونیکی وجود دارند؛ از کامپیوتر گرفته تا لوازم خانگی مانند سشوار، بخاری پرتابل و بخاری‌های دیواری. فن‌هابرای جابه‌جا کردن هوا در سیستم‌های تهویه مطبوع و در موتور خودرو هم به کار می‌روند.
فن‌هایی که برای خنک‌کاری تجهیزات الکتریکی، موتورها یا ماشین‌های دیگر استفاده می‌شوند، این کار را با هل دادن هوای داغ به محیط خنک‌تر خارج از دستگاه انجام می‌دهند.

انواع فن

فن بر اساس عملکرد و ساختار خود انواع مختلفی دارد. فن‌ها بسته به عملکرد و کاربردی که دارند به دو نوع خانگی و صنعتی، و بنا به ساختار خود به چهار دسته محوری، سانتریفیوژ، مماسی و ترکیبی تقسیم می‌شوند.

انواع فن بر اساس عملکرد

فن‌های خانگی

فن‌های خانگی در مقیاس‌های کوچک و متوسط هستند و بیشتر کاربرد مسکونی، اداری و تجاری دارند. فن‌های خانگی دارای طراحی متنوعی هستند. در یک خانه می‌توان فن‌های زمینی، رومیزی، سقفی، پنجره‌ای، دیواری و… را مشاهده کرد.

فن‌های صنعتی

کارکرد اصلی یک فن صنعتی ایجاد یک جریان از هوا است که می تواند در فرآیند های تبرید ، هوادهی ، تهویه ، رطوبت گیری یا تخلیه بکار گرفته شود. این نوع فن برای تهویه هوای محیط‌های کارگاهی و کارخانه‌ای و یا تونل‌های شهری و بین‌شهری کاربرد دارند. فن‌های صنعتی خود به دو نوع فن صنعتی محوری و فن صنعتی سانتریفیوژ تقسیم می‌شوند.
فن‌های خانگی و صنعتی از یک الکتروموتور، پروانه و قاب تشکیل می‌شوند، اما قدرت موتور فن صنعتی بیشتر است.

فروش انواع فن - فن و انواع آن را بیشتر بشناسید

همه چیز درباره کلید رله دار کلیک کنید

انواع فن بنا به ساختار:

فن‌ها از نظر ساختار به چهار دسته تقسیم می‌شوند :

  • آکسیال یا محوری (axial fan)
  • سانتریفیوژ (centrifugal fan)  یا شعاعی (radial fan)
  • مماسی (tangential fans)
  • ترکیبی

فن‌های آکسیال ( محوری )

فن آکسیال برای ایجاد جریان هوا به‌صورت خطی و جابجایی حجم‌های بالای هوا با فشار نسبتاً کم بکار می‌رود. ابعاد و اندازه آن بسته به شرایط عملیاتی و محل نصب، متفاوت است و می‌تواند تک پره یا چند پره باشد. فن‌های محوری دارای تیغه‌هایی هستند که هوا را مجبور به حرکت به صورت موازی یا محوری می‌کند که پره‌ها حول آن می‌چرخند. ایرفویل، پارویی و زاویه متغیر، اشکال مختلف تیغه این نوع فن را تشکیل می‌دهند که شکل ایرفویل به دلیل بازدهی بالا و کم‌صدا بودن، پرکاربردتر است. فن آکسیال یا محوری کاربرد گسترده‌ای دارد؛ از خنک کننده دستگاه‌های الکترونیکی ، پنکه‌های خانگی ، فن کندانسور یخچال گرفته تا تهویه تونل‌ها، کنترل فرآیندهای رطوبت‌گیری، تهویه یا تخلیه هوا در صنایع سیمان، کاغذ و چوب، صنایع دارویی، صنعت فولاد و…

فن‌های سانتریفیوژ

فن قفس سنجابی (squirrel cage) و یا فن اسکرال (scroll fan) اسامی دیگر فن سانتریفیوژ هستند. این فن از یک قطعه متحرک به نام پروانه یا ایمپلر (impeller)  و مجموعه‌ای از تیغه‌ها تشکیل شده است. محفظه این نوع فن، معمولاً بصورت حلزونی طراحی می‌شود تا به ورود بیشتر هوا کمک کند.
تفاوت فن آکسیال و فن سانتریفیوژ دراین است که فن‌های آکسیال در جایی استفاده می‌شوند که در آن نیاز به حجم زیادی از جریان باشد اما فن سانتریفوژ در جایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن جریان و فشار بالا هر دو مورد نیاز است.
فن سانتریفیوژ در فرآوری مواد، تهویه، تبرید، کنترل آلودگی و جمع آوری گردوغبار، تأمین هوای احتراق، رطوبت‌گیری، گردش هوا و … کاربرد دارد.

فن‌های مماسی

فن جریان متقاطع یا فن مماسی استوانه‌ای شکل و دارای تیغه‌های منحنی جلو هستند. عملکرد آن به این صورت است که هوا را با فشاری کمتر به مسافت بیشتری می‌فرستد و به همین دلیل برای خنک‌سازی فضاهای کم و بسته مناسب است.

فن‌های ترکیبی

این نوع فن از هر دو تکنیک جابجایی هوا در دو مدل آکسیال و سانتریفیوژ استفاده و جریانی ترکیبی ایجاد می‌کند. جریان هوای خروجی به صورت آکسیال اما با فشاری مشابه سانتریفیوژ خواهد بود.

فروش انواع فن - فن و انواع آن را بیشتر بشناسید

کلید تایمر دار و انواع آن را بیشتر بشناسید

انواع فن کامپیوتر

فن در سیستم‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر وظیفه خنک کردن مدارهای داخلی را برعهده دارد. این کار از طریق دمیدن هوای تازه در کیس کامپیوتر، با خارج کردن هوای گرم یا عبور هوای خنک از سطوح داغ قطعات در حال کار، انجام می­شود.
امروزه انواع مختلفی از فن‌های کامپیوتر با ساختارهای متنوع وجود دارند. در این نوشته شما را با متداول ­ترین نوع آن آشنا می‌کنیم.

فن‌های PC دو سیمه

این مدل از فن‌ها یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین نوع فن‌ها هستند. این نوع مدار دیاگرام بسیار ساده‌ای دارند. در این فن‌ها، یک سیم مثبت و یک سیم منفی از کنترل کننده فن خارج می‌شود. با برقدار کردن، فن با حداکثر سرعت خود شروع به گردش می­کند .

فن‌های PC سه سیمه

فن‌های PC سه سیمه، متداول‌ترین نوع فن کامپیوتر است.  دراین نوع، دو سیم برای نقل و انتقال جریان و یک سیم برای ارتباط با سنسورهای هال در نظر گرفته شده است. این خروجی دو پالس در هر یک دور گردش فن تولید می‌کند. فن به مادر بورد متصل می­شود و از طریق سیم سوم، مادر برد می‌تواند پالس‌های فن را خوانده و تشخیص دهد که فن می­چرخد و یا سرعت آن چقدر است؟
فن‌های سه سیم می‌توانند به‌عنوان فن کیس و یا فن افزوده به یک قطعه نظیر کولر CPU به خدمت گرفته شوند.

فن‌های PC چهار سیمه

مدرن‌ترین نوع از فن‌های کامپیوتر هستند. طراحی آن به‌گونه‌ای است که با یک سیگنال PWM کنترل می‌شود  و امکان افزایش و کاهش سرعت آنها وجود دارد. اگرچه همه فن‌ها می‌توانند با PWM کنترل شوند، اما این نوع خاص فن همزمان فیدبک تاکو را نیز ایجاد می­کند.

برای مشاهده فروشگاه الکترو آروین کلیک کنید

By |2019-11-13T14:03:19+00:00نوامبر 13th, 2019|آموزش|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment